Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie náprstků sahá až do daleké minulosti, první nález pochází z Pompeí, kde byl nalezen bronzový exemplář, datovaný k prvnímu století před Kristem. Římský náprstek byl také nalezen v tzv. Verulamiu, dnešním St. Albans v Anglii a je možné ho vidět ve tamějším muzeu. Náprstky byly vyráběny z různých materiálů jako např. z kamene, želvoviny, dřeva, skla, kostí, kůže, slonové kosti, bronzu, plechu, mosazi, porcelánu, zlata, stříbra, dřeva ovocných stromů a zdobeny též drahokamy.

V roce 1650 byla v Anglii založena manufaktura, která vyráběla jehly a náprstky. Typický tvar těchto náprstků z mědi byla vysoká a štíhlá forma, často zdobená ornamentem zbraně nebo křížku. Viktoriánské zlaté náprstky nejsou vždy opuncované, obvykle mají 9 – 15 karátů, později i 14 – 18 karátů. Takové kousky z 19. století lze vydražit v aukčních síních i za 320.000 Kč. Jsou zdobené emailem, tyrkysy, perlami, intarsiemi, rubíny, smaragdy, korály, granáty, ametysty i diamanty.

Uprostřed 19. století, kdy se Anglie nacházela v míru, a kdy začal čas výroby zboží v továrnách šicích strojů, nastal rozmach produkce ze stříbra a porcelánu. Začal též rozvoj železnic a lidé, křížící zemi sem a tam, začali spolu s turistickým ruchem, kupovat suvenýry.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář